Už šešėlinės ekonomikos slepiasi korupcija ir žmonių apiplėšinėjimas. Tai reiškia, kad šalis vystosi lėčiau, gyventojai uždirba mažiau ir valstybė gali suteikti mažiau paslaugų savo piliečiams. Kova su korupcija, šešėlio mažinimas yra ir verslo atsakomybė. Lietuva jau pribrendo skaidriam ir atsakingam verslui.

Iniciatyvą globojanti J.E. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Naujienos

2015 05 18

Visoje Lietuvoje startavo tradicinė skaidrumo diena


Gegužės 18 dieną ketvirtą kartą vyko visuotinė ir jau tradicija tapusi akcija „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“. Kaip ir kasmet politikai, visuomenės veikėjai, verslo įmonių, valstybinių įstaigų, nevyriausybinių ir jaunimo organizacijų atstovai pirmadienio ryte išėjo į daugiau nei 40  Lietuvos miestų gatves šviesti visuomenę apie šešėlinę ekonomiką. Ekspertų teigimu šiandien Lietuvos šešėlis sudaro apie ketvirtadalį Lietuvos bendrojo vidaus produkto – apie  9 mlrd. eurų.

Ketvirtus metus iš eilės prie akcijos iniciatorių skaidraus verslo ženklinimo iniciatyvos „Baltoji banga“ ir asociacijos „Investors Forum“ prisijungė Lietuvos Respublikos vyriausybė, Prezidentūra, Valstybinė mokesčių inspekcija, „Sodra“, Finansų ministerija, dešimtys verslo, jaunimo ir politikos organizacijų, tokių kaip Amerikos prekybos rūmai, Legalus verslo aljansas, Junior Achievement Lietuva, bendrovės „Biuro“, „Rimi Lietuva“, ar universitetų studentų atstovybės. Taip pat šiemet prie akcijos aktyviai prisijungė Lietuvos mokyklos, atkreipusios moksleivių dėmesį į šešėlį „Baltosios bangos“ edukaciniais filmukais „Pastabumo testai“ ir vedusios diskusijas apie šešėlinę ekonomiką.

„Skaidrus ir atsakingas verslas stiprina valstybę. Sąžiningai sumokėti mokesčiai reiškia daugiau darželių, sveikatos ir sporto įstaigų, daugiau darbo vietų ir kokybiškų paslaugų. Todėl turime būti pilietiški ir neleisti šešėliui pelnytis žmonių gerovės sąskaita“, - sakė Prezidentė Dalia Grybauskaitė, sveikindama akcijos dalyvius.

Į sostinės gatves sveikinti skaidrumo akcijos dalyvių išėjo ir Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. „Vyriausybė skiria išskirtinį dėmesį kovai su šešėliu, stiprinamas teisėsaugos tarnybų darbas leidžia nustatyti didelio masto šešėlinius reiškinius. Tačiau net ir griežčiausios priemonės nesustabdys algų mokėjimo vokeliuose, mokestinių pažeidimų, kontrabandinių prekių srauto, jeigu tai bus toleruojama visuomenėje. Todėl kiekvienas turime pasakyti griežtą „ne“ „šešėliui“, – kalbėjo Premjeras Algirdas Butkevičius.

Verslo ir valstybės institucijų, asociacijų atstovai šiandien vykusioje spaudos konferencijoje dalinosi savo įžvalgomis apie šešėlinę ekonomiką ir diskutavo apie galimas priemones mažinti šešėlio mąstą šalyje. Vilniaus savivaldybės mero Remigijaus Šimašiaus teigimu didžiausias korupcijos mąstas fiksuojamas valdininkų veikloje. „Šalies piliečiai ne visada elgiasi sąžiningai, tačiau dažniausiai neskaidri veikla aptinkama tarp valdininkų. Tokie korumpuoti institucijų darbuotojai diktuoja savo neskaidraus žaidimo taisykles visos šalies piliečiams. Šaliai kenksimga veikla privalo baigtis, todėl Vilniaus miesto savivaldybė aktyviai vykdo skaidrumo politiką, kurioje kiekvienas miesto gyventojas ras visą informaciją apie mieste vykdomus projektus, jiems panaudojamas lėšas ar skelbiamus konkursus. Esame įsitikinę, kad taip miesto gyventojai ne tik žinos kas vyksta mieste, bet ir aktyviau įsitrauks į pačių projektų įgyvendinimą“, ‒ pabrėžė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius

Šiemet akcijos „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“ dalyviai miestų gyventojus pasitiko su informaciniais atvirukais, kuriuose paaiškinama, o kas gi yra šešėlinė ekonomika ir kaip elgtis susidūrus su ja. Daugiau nei 700 akcijos dalyvių miestų gyventojams išdalino per 30 000 vienetų akcijos lankstinukų, kurie simboliškai įdėti į permatomą-skaidrų vokelį, taip siekiant siųsti skaidrumo žinutę Lietuvos žmonėms. Lankstinuke šalies gyventojai ras visą būtiną informaciją kovai su šešėliu. Gyventojai turėtų visuomet reikalauti fiskalinio kvito už įsigyjamas prekes ar paslaugas, pirkti tik legaliai platinamą produkciją, pranešti apie mokesčius slepiančias įmones bei vietas, kur parduodamos kontrabandinės prekės, įsidarbinti ir įdarbinti legaliai.

Remiantis mokslininko F. Schneider tyrimu šiuo metu Lietuvoje šešėlis sudaro 25 proc. viso bendrojo vidaus produkto. Tai reiškia, kad kiekvieną minutę valstybės biudžetas netenka 17 tūkst. eurų. Šie pinigai galėtų būti panaudoti visuomenės labui – Krašto apsaugos ministerija už šią sumą galėtų nupirkti 60 „F-16“ naikintuvų. Šiomis lėšomis galėtume pastatyti net 2250 naujų ir modernių darželių arba įkurti kiek daugiau nei 2000 mokslo ir sporto kompleksų visoje Lietuvoje. Taip pat šių pinigų pakaktų, kad kiekvienas Lietuvos gyventojas galėtų ilgiau nei 18 metų nemokėti už šildymą ar ilgiau nei du metus nemokamai važinėti viešuoju transportu.

„Norime pabrėžti, kad didžioji dalis mokesčių mokėtojų laiku ir sąžiningai sumoka mokesčius ir iš šešėlio lobsta vos saujelė žmonių, kurie tuo tarpu kenkia visai šaliai ir jos piliečiams. Esame įsitikinę, kad visuomenę apie šešėlio žalą reikia šviesti ir mokyti, o ne bausti ir gąsdinti. Todėl labai džiaugiamės, kad jau aštuonis metus kartu su „Baltąja banga“ edukuojame gyventojus apie skaidrumo būtinumą, norint žengti užtikrintos ateities link. Per šį laikotarpį kasmet sulaukiame keletos tūkstančių pranešimų apie mokestinius pažeidimus ir nuo 2006 m., kai startavo pasitikėjimo linija 1882, VMI kartu su sąžiningais ir atsakingais piliečiais į Lietuvos biudžetą grąžino per 100 mln. litų (daugiau 30 mln. eurų) nuslėptų mokesčių. Viliamės, kad prisidedant kiekvienam Lietuvos gyventojui kartu sumažinsime šešėlio dydį ir galėsime didžiuotis skaidria ir pažangia valstybe,“ – teigia Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininkas Dainoras Bradauskas.

Viena didžiausių Lietuvos problemų yra tolerancija mokesčių vengimui, kontrabandai, vokeliams, tad Investuotojų forumo vadovės Rūtos Skyrienės teigimu labai svarbu kurti atsakingo pilietiškumo kultūrą mūsų šalyje ir aiškiai parodyti žmonėms, kad šešėliniai pinigai yra jų pačių prarandamos lėšos. „Norime kurti atsakingo mokesčių mokėjimo kultūrą mūsų šalyje, kad kiekvienas pilietis suprastų, kaip sumokėti mokesčiai prisideda prie jų ir jų artimųjų kasdienio gyvenimo. Dėl to šešėlyje esančią pinigų sumą pateikdami per realius jų panaudojimo pavyzdžius siekiame ne tik parodyti didžiulį šešėlio mąstą, bet ir informuoti visuomenę, ką konkrečiai galėtume už tuos pinigus padaryti.  Taip pat vilniečiai ir miesto svečiai Vilniaus Katedros aikštės viduryje nuo ketvirtadienio galėjo išvysti juodą medinį kubą. Šiandien prasidėjus akcijai kubas tapo baltas. Ant jo sienų paskelbta informacija  apie šešėlį, jo dydį, prevencijos būdus ir realius sprendimus kam galėtume panaudoti šešėlyje esančius pinigus“,– pažymi Rūta Skyrienė, iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė ir asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.

Akcijos partnerė Valstybinė mokesčių inspekcija primena, kad apie neapskaitomas pajamas ar kitus mokestinius pažeidimus gyventojai gali pranešti paskambinę pasitikėjimo telefonu 1882, pasinaudodami išmaniesiems telefonams skirta programėle „Pranešk“, užpildę anketą interneto svetainėje www.vmi.lt ar apsilankę Mokesčių inspekcijoje.

Kasmet rengiama akcija „Šioje šalyje nėra vietos „šešėliui“ siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šešėlinės ekonomikos mastą ir jos daromą žalą valstybei bei jos gyventojams. Informuodami gyventojus ir gilindami jų žinias apie šešėlinės ekonomikos žalą bei mastą, akcijos sumanytojai siekia ugdyti visuomenės sąmoningumą, skatinti nepakantumą „šešėliui“ ir tokiu būdu jį įveikti. 2012 m. Vilniuje startavusi ir didelio dėmesio sulaukusi akcija pernai išsiplėtė ir į kitus šalies miestus. Šiemet akcija surengta beveik pusšimtyje Lietuvos miestų.

Renginio akimirkas galite peržiūrėti „Baltosios bangos“ Facebook paskyroje: http://on.fb.me/1Hgp2xd