Siūlome naudotis parengtomis skaidrėmis.
Pamokos pradžioje galima paklausti mokinių, kad pakeltų ranką tie, kurie dirbo vasaros atostogų metu.
Kai mokiniai pakels rankas, paprašyti rankas palikti tų, kurie dirbo legaliai t.y. buvo pasirašę darbo sutartį.
Nemoralizuojant galima paaiškinti, kad galimai jūsų močiutė negaus jai priklausančios pensijos, o tik dalį.
Įžangai siūlome paleisti video (9 min)
Peržiūrėjus video, mokytojas gali užduoti tokius klausimus:
Mokytojas kviečia sužaisti minčių lietų, apie nelegalų darbą (viso 5 min.)
Renginio kodas:
201360
Nuoroda:
https://wall.sli.do/event/dlivmezx?section=3d4e9aec-37e4-4d66-90a5-89b423a83054
Siūlome kviesti moksleivius susipažinti – prisiminti, kokios Lietuvoje yra pagrindinės mokesčius administruojančios institucijos.
VMI (Valstybinės mokesčių inspekcijos) misija – dėmesingas, efektyvus ir tikslus mokesčių administravimas visuomenei ir valstybei.
Mokytojo klausimai gali būti:
Sodros misija – Valstybinio socialinio draudimo paslaugomis kurti saugią visuomenės socialinę aplinką.
Tai pensijos, motinystės, ligos ir kitos išmokos.
VDI misija – saugoti darbuotojų sveikatą, gyvybę ir darbingumą, skatinant socialinį dialogą ir vykdant darbo įstatymų pažeidimų, nelaimingų atsitikimų darbe bei profesinių ligų prevenciją.
Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, daugiausia šešėlinio darbo yra šiose ekonomikos srityse:
Nelegalus darbas – kai darbdavys ir darbuotojas susitaria dėl tam tikrų darbų atlikimo už atitinkamą darbo užmokestį, tačiau…
Dėl nelegalaus darbo VDI tikrinama sritis yra darbo sutartys.
Mokytojo galimi klausimai:
Kas gali nutikti nepasirašius darbo sutarties?
Teisingi atsakymai:
GPM – šiuo mokesčiu apmokestinamos beveik visos gyventojų uždirbtos piniginės pajamos: gaunamas darbo užmokestis, kapitalo pajamos, autoriniai ir kito tipo honorarai bei pajamos.
PVM – apmokestinama pridėtinė vertė, t. y. skirtumas tarp prekių ir paslaugų parduodamosios ir perkamosios vertės įvairiose gamybos stadijose. PVM – vienas iš pagrindinių netiesioginių mokesčių. Netiesioginiai mokesčiai yra įtraukiami į kainą ar tarifus. Parduodamas prekę ar paslaugą, savininkas gauna iš mokėtojo ir mokesčio sumą, kurią vėliau sumoka valstybei.
VSD – šį mokestį galima vadinti pensijų, motinystės, sergančių asmenų bei nedarbo išmokų mokesčiu.
PSD – Iš šio mokesčio surinkto biudžeto – privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) yra išlaikomos ligoninės, poliklinikos bei jų personalas, apmokami kompensuojami vaistai ir kitos medicininės priemonės.
VMI kontrolės prioritetiniai sektoriai yra statyba, viešasis maitinimas, automobiliai, odontologai, tai reiškia, kad šiuose sektoriuose šešėlio – nuslėptų, neapskaitytų mokesčių yra daugiau.
Remiantis atsakingų piliečių pranešimais nuo 2006 metų VMI nustatė 41,9 mln. eurų nuslėptų mokesčių
Papildomai apie šešėlinius sektorius ir kontrolę
Dauguma kontrolės priemonių yra tęstinės ir bus vykdomos ir 2021 metais. Pavyzdžiui, VMI ir toliau išteklius skirs pajamų neapskaitymo, PVM, pelno ir mokesčių, susijusių su darbo santykiais, vengimo mažinimui VMI prioritetinėse – statybų, didmeninės ir mažmeninės statybinių medžiagų prekybos, nekilnojamojo turto operacijų vykdymo, naudotų automobilių prekybos ir remonto bei autodetalių prekybos, odontologijos srityse
Nauja tai, jog 2021 m. viešojo maitinimo sektoriaus kontrolė praplėsta iki viso paslaugų teikimo sektoriaus kontrolės.
Kaip ir pernai, dėmesio sulauks asmenys, kurie vykdo veiklą elektroninėje erdvėje (prekybos ir paslaugų teikimo platformos, nuotolinė prekyba, kriptovaliutų apyvarta) ir galimai vengia apskaityti pajamas ir mokėti mokesčius.
Šiais metais papildomai bus vykdoma nuomonės formuotojų, taip pat asmenų, vykdančių prekybą socialiniuose tinkluose, gaunamų pajamų analizė ir kontrolė.
*VMI kontrolės prioritetiniai ekonominės veiklos sektoriai
Darbo inspekcijos duomenimis, 66 proc. nelegalaus darbo atvejų fiksuojama statybose. Taigi, sąžiningai dirbančios statybų bendrovės konkuruoja su nemokančiomis mokesčių. O juk statybų sektoriuje dirba 8 proc. visų Lietuvos dirbančiųjų, jis generuoja maždaug 5 mlrd. eurų pajamų.
Teisingi atsakymai :
80 proc. odontologijos įmonių Lietuvoje patenka į aukštą šešėlio rizikos grupę arba nepateikia finansinių duomenų, parodė VšĮ „Saugok save“ atliktas tyrimas. Teigiama, kad šešėlis Lietuvos odontologijos sektoriuje galimai yra toks didelis, kad tiesioginė žala valstybei kasmet gali siekti apie 35,7 mln. Eur į jos biudžetą nesurinktų mokesčių.
Teisingi atsakymai: