Prasidėjo kasmetinė akcija „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“

Gegužės 21 d., pirmadienį, Lietuvoje prasidėjo jau septintoji kasmetinė akcija „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šešėlinės ekonomikos problemas. Šių metų akcijos organizatoriai ypatingą dėmesį skiria sąžiningam Lietuvos regionų verslui.

Tradiciškai į akcijos atidarymą prie Investuotojų forumo ir iniciatyvos „Baltoji banga“ narių bei akcijos partnerių prisijungė ir kartu su akcijos organizatoriais sostinės gyventojams informacines skrajutes dalino ir netoleruoti šešėlinės veiklos skatino Finansų ministras Vilius Šapoka, Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas, Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius, Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir Aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Finansų ministras pakvietė baltos kavos

Rengiantis kasmetinei akcijai, savivaldybėms rekomendavus „Baltosios bangos“ atstovai vyko pasveikinti sąžiningai dirbančių Lietuvos regionų įmonių. Akcijos rytą Finansų ministras Vilius Šapoka šių įmonių vadovus kartu su „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“ akcijos organizatoriais ir dalyviais simboliškai pakvietė pasivaišinti balta kava ir pasikalbėti apie šešėlio mažinimo svarbą Lietuvoje.

Pasak finansų ministro, Vyriausybė, verslas ir gyventojai, netoleruodami šešėlinių apraiškų tampa didele galia. Tik veikiant kartu galima skaidrinti ir mažinti šešėlį. Todėl šioje kovoje svarbus bendras supratimas, įsitraukimas ir bendradarbiavimas.

„Ugdydami žmonių sąmoningą mokesčių mokėjimą ir mažindami šešėlį kuriame palankias sąlygas verslui užtikrinti ir kokybiškas viešąsias paslaugas Lietuvos gyventojams. Ką siūlo Vyriausybė? Siūlome naujas ekonomines paskatas gyventojams ir verslui, padėsiančias savo finansus tvarkyti skaidriai. Numatytomis priemonėmis 2019 m. biudžetą papildysime 200 mln. eurų iš šešėlio“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

Susitikime su ministru dalyvavusi „Investors’ Forum“ vykdomoji direktorė, iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė Rūta Skyrienė pažymėjo, kad šešėlinės ekonomikos mastas šalyje trukdo valstybei užtikrinti piliečių ekonominę gerovę. Praėjusiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija nustatė 198 mln. eurų nesumokėtų mokesčių į valstybės biudžetą. Jau vien šią sumą ištraukus iš šešėlio kiekvienam Lietuvos gydytojui pavyktų padidinti mėnesinį atlyginimą apytikriai 1290 Eur.

„Šiemet ypatingą dėmesį norime skirti sąžiningai veikiančiam verslui. Pastarųjų įvykių kontekste galime pastebėti atotrūkį tarp deklaruojamų ir realių veiksmų. Tai kelia visuomenės pasipiktinimą ir signalizuoja, kad vien kalbėti apie skaidrumą nebeužtenka. Norime atkreipti dėmesį, kad sąžiningos bendrovės vadovaujasi aukštais etikos standartais savo veikloje. Ne tik veikia teisės aktų nustatyta tvarka ir moka visus mokesčius, bet ir aiškiai įvardija savo interesus, o norimo poveikio siekia skaidriai, per verslą atstovaujančias organizacijas“, – sakė R. Skyrienė.

Įkūrė Skaidrumo konsultacijų centrą

Specialiai šių metų akcijai V. Kudirkos aikštėje atidarytas Skaidrumo konsultacijų centras, kuriame Valstybinės mokesčių inspekcijos, „Sodros“, Valstybinės darbo inspekcijos, Valstybinės ligonių kasos ir Darbo biržos atstovai visą atidarymo dieną konsultuos piliečius jiems rūpimais mokesčių, darbo, teisės, socialinių išmokų ir kitais klausimais.

„Prie akcijos VDI prisijungia jau trečią kartą, o pernai, pasirašę bendradarbiavimo sutartį, oficialiai tapome iniciatyvos „Baltoji banga“ partneriais. Šiemet akcijoje dalyvausime kur kas aktyviau, plačiu mastu, visuose regionuose. Tokiuose renginiuose matome prasmę bei veiksmingą būdą šviesti visuomenę, atkreipti jos dėmesį į šešėlinės ekonomikos problemas. Šiais metais numatyta naujų veiklų. Pavyzdžiui, šiandien nuo 9 iki 15 valandos veikia Skaidrumo konsultacijų centras, kuriame apsilankyti ir pasikonsultuoti su įvairių institucijų specialistais gali visi norintieji“, – sakė Vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius.

Akcijos savaitę mokyklų ekonomikos mokytojai kviečiami surengti pamoką apie šešėlinę ekonomiką ir aptarti šią temą su mokiniais. Miestų savivaldybėse vyks vietos valdžios, verslo, bendruomenės, verslą kontroliuojančių institucijų susitikimai bei kitos iniciatyvos.

Detalią programą apie renginius, vyksiančius visoje Lietuvoje, rasite čia: https://www.baltojibanga.lt/sioje-salyje-nera-vietos-seseliui-2018.html

Kaip ir kasmet, akciją organizuoja asociacija „Investors’ Forum“ kartu su skaidraus verslo ženklinimo iniciatyva „Baltoji banga“. Akciją globoja J. E. Prezidentė Dalia Grybauskaitė, prie jos įgyvendinimo aktyviai prisideda Vyriausybė, „Sodra“, Valstybinė mokesčių inspekcija, Valstybinė darbo inspekcija, Lietuvos darbo birža, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, Valstybinė ligonių kasa, „Lietuvos Junior Achievement“, miestų ir rajonų savivaldybės, verslo bei nevyriausybinės organizacijos.