Ateitis be šešėlio

Nors šešėlinės ekonomikos mastas mūsų šalyje po truputį traukiasi, šešėlinės ekonomikos dydis Lietuvoje vis dar didesnis nei Europos sąjungos šalių vidurkis. 2019 metų duomenimis, pagal PVM atotrūkį Lietuva yra 26 vietoje tarp visų ES šalių. Šie negaunami pinigai į valstybės biudžetą yra didelė problema, atsiliepianti kiekvienam valstybės gyventojui, kaip negautos investicijos į viešųjų paslaugų ir infrastruktūros gerinimą. Nekokybiškos ar nesuteiktos viešosios paslaugos, socialinės garantijos, kokių tikimasi modernioje valstybėje, kelia gyventojų nepasitenkinimą, smunka moralė ir bendras pasitikėjimas valstybe.

 

Visuomenės tolerancija šešėliui vis dar ženkli. Pastebime, kad žmonių sąmoningumas auga, tačiau, kaip rodo apklausos, gyventojai vis dar yra linkę „taupyti“ mokesčių sąskaita ar jų visai nemokėti (pvz. net 70 procentų 2018 m. apklausoje dalyvavusių gyventojų, negavo čekio ar kvito už kirpimo paslaugas ir jo neprašė). Nepakankamas baudžiamumas ir visuomenės tolerancija vis dar sukuria palankią terpę nesąžiningai veikti ir verslams, iškreipiant konkurenciją ir darant žalą valstybei bei jos gyventojams.

 

Tikime, kad jau mokykloje pradėję daugiau kalbėti apie tai, kaip veikia mūsų valstybė, kokia yra mokamų mokesčių reikšmė, galime siekti spartesnio pokyčio. Kviečiame prisijungti ir per ekonomikos, verslumo, pilietinio ugdymo ar kitą pamoką kviesti moksleivius atlikti parengtą užduotį.

 

Rengdami šią užduotį ir rekomendacijas pamokos planui, tikimės, kad aktyvesnis moksleivių įsitraukimas, įgytos žinios per tiesioginę patirtį didins jaunimo sąmoningumą priimant sprendimus ateityje: renkantis darbo vietą, perkant prekes ar paslaugas – mažės tolerancija šešėlinei ekonomikai, o tai sudaro prielaidas ir šešėlinei ekonomikai mažėti.

 

Užduotis rengiama skaidraus verslo iniciatyvos „Baltoji banga“ bendradarbiaujant su „Lietuvos Junior Achievement“. Užduotį parengė ekonomikos mokytoja Laima Raudonikienė. Užduoties parengimas yra įgyvendinamo projekto Nr. 08.5.1-ESFA-V-423-02-0001 „Įmonių socialinės atsakomybės skatinimas“ dalis, finansuojama iš Europos socialinio fondo lėšų.

Kviečiame užpildyti registracijos formą