Pasiūlymai naujajai vyriausybei Šešėlio mažinimui
Formuojamą ministrų kabinetą investuotojai kviečia susilaikyti nuo skubotų mokesčių sistemos pokyčių ir išlaikyti ekonominį stabilumą. Taipogi siūloma atsisakyti diferencijuoto sektorinio pelno mokesčio, apsvarstyti darbo santykių pajamų apmokestinimo procentą, mažinti šešėlinę ekonomiką ir nepagrįstas lengvatas. Asociacija ragina gerinti investicinę ir konkurencinę aplinką taikant mokestinius instrumentus bei tobulinti mokesčių administravimo sistemą.
Tarp teiktų pasiūlymų – didelis dėmesys ir Šešėlį mažinančioms priemonėms: grynųjų pinigų naudojimo mažinimui ir nepagrįstų lengvatų naikinimui.
Aktyvi šešėlio prevencija – grynųjų naudojimo mažinimas.
Asociacija siūlo:
1. Panaikinti nefiskalinius čekius viešojo maitinimo sektoriuje.
2. Skatinti verslą atsisakyti arbatpinigių kultūros ir naudoti kitas formas, kaip aptarnavimo mokestis. Tokiu būdu būtų išvengiama skirtingų lygių apmokestinimo ir dėl to kylančių neaiškumo ir piktnaudžiavimo galimybių.
3. Peržiūrėti galiojančią paramos teikimo sistemą ir susiaurinti jos aprėptį (gavėjų sąrašą, kriterijus).
4. Plačiau taikyti „atvirkštinio“ PVM taisyklę tose srityse, kur stebimas didžiausias PVM grobstymas.
5. Intensyvinti operatyvius patikrinimus padidintos rizikos sektoriuose (statybos, autoremonto, viešojo maitinimo, turgaus, kirpyklų ir kt., kur vyrauja klientai – gyventojai ir atsiskaitymai grynaisiais).
6. Svarstyti galimybes nustatyti, kad visose prekybos vietose turi būti privaloma galimybė atsiskaityti ne grynais pinigais (kortele, elektroniniu pavedimus ar kitais būdais). Tartis su bankiniu sektoriumi dėl tvarkos ir kainų (įrenginių bei aptarnavimo). Užsienio patirtis rodo, kad platesnis elektroninių pinigų naudojimas mažina šešėlinės ekonomikos mastą.
Nepagrįstų lengvatų naikinimas
Siūloma naikinti kaip ekonomiškai ir socialiai nepagrįstas:
1. PVM lengvatą centriniam šildymui.
2. Daugumą nekilnojamo turto mokesčio lengvatų (NTMĮ 7 str., ypač išvardintas 2 dalyje).
3. GPM lengvatą žemės ūkio veiklai (GPMĮ 17 str. 1 d. 23 p.), taikant analogišką režimą, kaip kitai individualiai veiklai. Taipogi, panaikinti GPMĮ 17 str. 1 d. 51 p. ir 55 p.
4. Panaikinti Pelno mokesčio įstatymo 12 str. 1 d. 18 p.
5. Panaikinti Žemės mokesčio įstatymo 9 str. 4 d., pagal kurią žemės ūkio paskirties žemės mokestinė vertė dauginama iš koeficiento 0,35.
6. Teigiamai vertiname tai, kad buvo sumažintos kvotos žemės ūkyje naudojamam dyzelinui, tačiau lengvata dyzelinui turėtų būti naikinama iš esmės.
Detaliau su visais pasiūlymais galite susipažinti čia.